Kehas pole ainsatki organit, mida me ei vajaks, toob dr. Riina Raudsik esile elutruu fakti. Käesolevas loos räägib ta maksast, mis on keha võimas puhastusfilter.
Inimene ei saa elada ilma hingamise ja söömiseta – muidu keha lihtsalt ei püsi püsti. Organism vajab eluterveks toimimiseks nii hapnikku, vett kui ka kasulikke toitaineid.
Veri kannab toitaineid kogu organismi. See on siin planeedil eksisteerimise ja laiemalt eluringes püsimise alus – toituda kehale vajalikest ainetest ja ellu jääda. Veri kehas on nagu suur eluringe inimese sees.
Organid kõik on omavahel seotud paljuski vere töö kaudu. Ja vere tööst sõltub väga paljude teiste organite töö inimese kehas.
Selleks, et keha oleks terve, peab ka veri olema terve. Aga selleks, et veri oleks terve, vajab keha vett ja tervet maksa.
Selles loos räägib dr. Riina väga olulisest organist – maksast ja tema tervisest. Maksa loetakse üheks vere peamiseks puhastajaks.
Nii et maksa tervis on elu üks alus? Sest terve veri annab kehale elu ja maks omakorda verele elu…
“Maksal on kehas täita tõesti ülitähtis roll. Kõik keha koed ja organid töötavad selle nimel, et keha saab ainevahetuse käigus kätte energia, millega ennast uuesti üles ehitada. Sel moel püsib keha terve. Ainevahetus on tihedalt seotud soolestiku ja teiste seedeorganitega, aga sama palju ka verega. Maksa ülioluline toiming on puhastada soolestikust tulev veri enne suurde vereringesse jõudmist.
Olen varem kirjutanud soolestiku tohutust tähtsusest kehas ja lugejad peaksid juba teadma, et me oleme see, mida sööme ja mida omastame soolestikust. Sealt satuvad toitained peale imendumist maksa koos verega. Maksas toitained sorteeritakse, kahjutustatakse ja töödeldakse enne, kui nad paisatakse suurde vereringesse. See protsess maksas on vajalik, et kaitsata kahjustuste eest keha ainevahetsulikke protsesse, kudesid ning elundeid.”
Milles seisneb maksa kasulikkus lisaks vere puhastamisele?
“Peale ülitähtsa vere filtreerimise töö on maksal tähtis funktsioon rasvade lammutamisel ja imendumisel – sest maksa rakkudes toodetakse sappi. Sapi abil lammutatakse toidurasvad kehale omaseks energeetiliseks materjaliks.
Kui toit jõuab 12-sõrmiksoolde, paisatakse sapipõiest sapp sinna ja rasvade lammutamine saab soolestikus alata. Sealt on need valmis jälle vereringesse jõudma kui kõige energiarikkamad toitained meie kehas. Kui inimene ei joo piisavalt õiget vett, siis teame, et tekivad sapikivid või põletik sapipõies.
Sapp moodustub lammutunud hemaglobiinist, kust raua vabanemisel saavad jälle uuesti moodustuda punalibled. Kui pole piisavalt sappi, ei saa vitamiin K imenduda ja võib tekkida vere hüübimatus ja ohtlikud verejooksud.”
Nii et maks on seotud ka vitamiinide ja teiste elutähtsate ainetega?
“Maks on depooks rasvlahustuvatele vitamiinidele A, D, E ja K. Samuti rauale ja vasele ja vitamiinile B12.
Rauda deponeeritakse ferritiini nime all ja raua vähenemine depoodes võib olla põhjuseks, miks tekib kehvveresus.
Maks toodab albumiine, mis on vere onkootse rõhu hoidjad ja tähtsaimad verevalgud üldse, mis transpordivad ainevahetuslikel eesmärkidel rakkudesse rashappeid ja streroide.”
Mida elutähtsat veel maksas sünteesitakse?
Maksas sünteesitakse ka vererõhku tõstvat valku angiotensiin, kui neerudest vabaneb proteiini reniin – mis on signaaliks, et keha vajab kohanemiseks vererõhu tõusu. Teadmiseks, et see teave tuleb siis, kui keha on veepuuduses ja verest ei saa enam uriini seetõttu filtreerida. Vererõhk tõuseb ja kroonilise vee ning mineraalide puuduse foonil areneb kõrgvererõhu haigus.
Vitamiin K abil toodab maks ka proteiine, mis on tähtsad vere hüübimiseks. Kui ohtlike verejooksude puhul puuduks kehal võime verd koaguleerida ehk hüüvet tekitada, siis oleks see ju elukohtlik. Sapp on vere filtraat ja veri on 90% vesi. Pole vett, pole piisavalt sappi, lihtne ju.”
Kas on organeid, millest sõltub maksa tervis?
“Meie kehas teevad kõik organid koostööd ikka ühe eesmärgi jaoks – see on ainevahetuse korrashoidmine. Absoluutselt igal organil on selles tööprotsessis oma osa. Kui kuskil tekib häire, on häireolukord kogu kehas.
Keha vöökoha rasvumine annab teavet metaboolsest sündroomist, kehas tekkinud ainevahetuslikust häirest, hapestumisest, mis põhjustab suhkrute ainevahetuse häiret insuliinresistentsuse tekkimise tõttu ja järgnevat maksa rasvumist. Maksarakud, nagu ka teised sidekoe rakud meie kehas kaitsevad meid toksiliste ja happeliste ainete sattumisest ringlusse. Nad hoiavad sisekeskeskkonna liigse hapestumise ja kahjustamise eest.
Kuidas mõista maksa rasvumist – millest see tuleb ja mis on tagajärjed?
“Maksa rasvumine on keha ainevahetuslike häirete peegel, nagu kogu keha rasvumine. Kui oleme ülekaalulised, siis on alati ka meie maks rasvunud.
Rasvarakkudesse akumuleeritakse happelisi ainevahetuse vaheaineid ja toksiine, mille töötlemisega keha pole hakkama saanud ja seetõttu on rasvkude alati happeline. Miks?
Sest hapelised ained sisaldavad ka energiaallikat vesinikku. Alustades kaalu langetamisega ja eluviiside muutmisega saab muuta kvaliteeti – kasutada uuesti rasv energeetiliseks otstarbeks. Keha hakkab rasvkoest võtma energiarikkaid aineid ja inimene hakkab kaalu tasapisi kaotama. Kõige tähtsam on teada, et ülekaaluliseks ja haigeks teeb meid ikkagi liigne suhkru tarbimine.”
Kus peitub selle paharetist magusaisu “juurikas”?
“Põhjus magusaisuks on lihtne – kui keha ei saa igapäevaselt piisavalt kätte oma mineraale sooladena, siis hakkab ta tahtma magusat – et rakkude osmoosset rõhku hoida.
Mineraale on vaja. Aga neid on kõige parem kätte saada vee joomisega. Veele saame ju mineraale lisada, sest kraanivees neid enam pole.”
Kas poes müüdavad mineraalveed ka sobivad?
“Mineraalveedes, mida müüakse poes, ei sisaldu piisavalt mineraale. Poeveed on küll enamus sodeeritud, kuid kahjuks pole seal rohkem kui viis kuni seitse mineraali. Seda on keha jaoks vähe.”
Kui peale selle loo lugemist on huvi maksa kui elutähtsat organit säästa, siis mis on Sinu nõuanded, millest alustada?
“Maksal pole kunagi tööpuudust. Selleks, et maksa säästa, peaks leidma võimalusi tema tööd kergendada just puhta toiduga. Isegi juba puhkepäevade andmine lühiajaliste paastudega on selleks hea võimalus.
Kuna loodus on maksale andnud eluliselt tähtsad rollid, siis on maks ka väga suure kahjustuse puhul võimeline oma rakud uuesti taastama, kui inimene oma elustiili muudab ja maksa aitama hakkab.
Kui maks – keha võimas filter – on puhas, on puhas terve keha ja ka maks ise!”
LISALUGU – SOOVITUSLIKULT LOO JUURES ERALDI KASTIKESES
Dr. Riina Raudsiku sõnul on üks hullemaidmaksa elustsenaariume see, kui rasvunud maks hakkab tasapisi sidekoestuma ja lõpuks võib tekkida maksa kootumine ehk tsirroos.
“Kui maksa kude on tsirrootiline ehk sidekoestunud väga pikka aega kestnud maksa kahjustuse tõttu, mis on seotud mingite toksiliste ainetega (ka toit võib siia kuuluda), siis tavaliselt on seda ka inimese välimusest näha. Tsirrootilise maksaga inimese nahk on kollakas, kõht tavaliselt suur astsiidi tõttu (vedelik kõhus). Inimene on nõrk ja väsinud, isu kadunud. Veel on maksatsirroosi nähud naha sügelemine, kergesti tekkivad verevalumid nahal ja mujal. Söögitorus aga peituvad laienevad veenid, mis võivad lõhkeda, tekitades eluohtliku verejooku.”
Selles faasis tavaliselt maksarakke enam taastada ei ole võimalik, kinnitab tohter. Samas võib inimene pikendada eluiga säästliku eluviisiga – mis tähendab toitumise muutmist ja õige vee tarbimise alustamist.
“Muidugi….arvatakse, et kui maksast on alles veel vähemalt 25%, siis on paastumise ja täieliku elustiili muutmisega maksa kude võimalik taastada. Ma pole oma praktikas sellist olukorda kohanud, kuid lugenud sellest olen.”
Nii et puhta ja mineraalide rikka vee joomine on väga oluline!
Dr. Riina sõnul algab sellest tegelikult kogu tervis. Ka maksa tervis.
“Pikaajalise veepuuduse puhul kontsentreerub maksarakkude poolt toodetud sapp. Ja võivad tekkida sapipõie põletik, liiv ja kivid, põletikud maksakoes, maksa rasvumine, mis viib lõpuks jälle steatoosile ja tsirroosile.”
Maksa saab säästa teadliku paastumisega, soovitavalt arsti kontrolli all.
“Pikaajaline, eriti kangete alkohoolsete jookide tarbimine kahjustab maksa, aga muidugi ka teisi organeid, samuti suitsetamine. Kuid unustada ei tohi, et sama halb mõju maksarakkudele on ka ebasobiv toit, keskkonnast pärit mürgid (glüfosaat, raskmetallid), pidev stress.
Maksa parim puhastus toimub ikka siis, kui keha saab korralikult igapäevaselt aluselise ja mineraaliderohkega veega läbi voolutatud. Maksa aitavad puhastada ka toormahlad, liikumine, soolestiku puhastamine. Alati tuleb meeles pidada, et soolestikust imenduvad toitained verre ja satuvad maksa, mistõttu soolestiku tervis peegeldub maksa tervises ja meie tervises üldse.”
*
VÄIKE LISA LOOLE
Maksa seos nägemisega
Hiina meditsiin on loonud võrdelise seose selle vahel, et maksa tervisest sõltub ka inimese nägemise kvaliteet.
Mida arvab dr. Riina Raudsik sellest?
“Mida siin uskuda. Keha töötab kõiki organeid ja kudesid kaasates ainult ühe eesmärgi nimel – toota energiat.
Kui see protsess häirub, on häiritud kõikide organite töö ja rakkude taastootmine, ka silmade koes toimuvad ainevahetsulikud protsessid. pH langeb ja silma kudedes toimub samuti hapestumine, mis tekitab limaskestas kaitseks suurema pisaravoolu ja ka limastamise.
Nägemine muutub udusemaks lima suurema erituse tõttu. Kui veemajandust ja ainevahetust korda ei saa, hakkab sidekude vohama, et silma kaitsta liigse hapestumise eest. Tekib kae.
Edasi kahjustuvad kõik silma funktsioonid tasapisi. Ükskõik, milline on diagnoos inimesel on, siis põhjus peitub siiski ainevahetuse häirumises kogu kehas ja maksal on ainevahetsuses keskne roll.
Loodan, et meditsiinis hakatakse kohe-kohe arste õpetama keha terviku nägemist, mitte üksikute organite kallal pusimist.”
Artikkel ilmus ajakirjas “Tervendaja” jaanuar 2020.